Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Zapraszamy do odwiedzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku

16-07-2021

W dniu 9 lipca br. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się uroczyste spotkanie, które rozpoczęło „Dni Otwarte w ŚDS w Smolniku”. Dni otwarte to możliwość poznania i odwiedzenia naszej placówki w okresie do końca sierpnia br., z wyłączeniem dni 9-13 sierpnia br. Każdą osobę zainteresowaną naszą ofertą zapraszamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 75 721 01 29.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Smolniku powstał w 2018 r. Jest to ośrodek wsparcia dla osób z m. in. zaburzeniami schizofrenicznymi, nastroju, depresyjnymi oraz stanami otępiennymi np. w chorobie Alzheimera. Nadrzędnym celem działalności ośrodka jest zwiększenie samodzielności i zaradności oraz wzmocnienie umiejętności pozwalających na funkcjonowanie w życiu społecznym.

Na przełomie trzech lat pracy ośrodka stale poszerzana jest oferta usług oraz doposażone są istniejące już pracownie. Uczestnicy chętnie korzystają z pracowni komputerowej, arteterapii, krawieckiej, organizacji czasu wolnego, kulinarnej, higieny i zaradności życiowej. Mają także zapewnioną pomoc psychologiczną, pedagogiczną oraz pracownika socjalnego. Czas zawieszenia działalności ośrodka ze względu na pandemię został wykorzystany na przeprowadzenie prac remontowych. Panele podłogowe zostały wymienione na bardziej funkcjonalną wykładzinę PCV, a w świetlicy odnowiono parkiet. Pomalowane zostały także wszystkie pomieszczenia, aby stworzyć przyjazną atmosferę dla uczestników zajęć.

Wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez uczestników powstały dwie nowe pracownie, które zdecydowanie zwiększają poziom świadczonych usług. Powstała pracownia, w której wykonywane są zabiegi fizjoterapeutyczne przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Pracownia ta wyposażona w m.in. w kabinę do ćwiczeń, rehabilitacji i zawieszeń UGUL. Dokupione zostały takie urządzenia jak: fala uderzeniowa, rękaw do drenażu limfatycznego, aparat do elektroterapii i ultradźwięków.   

Dbając o kondycję fizyczną naszych uczestników doposażona została pracownia aktywności fizycznej. Obecnie uczestnicy mają do dyspozycji bieżnię, rowerki stacjonarne, orbitrek, piłeczki do ćwiczeń, gumy oporowe oraz hantle. Pamiętamy także o aktywności na świeżym powietrzu, są to głównie spacery w wykorzystaniem kijków nordic walking.

Kolejna nowopowstała jest sala relaksacyjna z elementami doświadczania świata. Głównym celem terapii polisensorycznej jest doświadczanie świata za pomocą zmysłów, wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Jest to przytulne pomieszczenie z odpowiednio dobranym wyposażeniem zapewniającym  relaksację łączoną z wizualizacją obrazów i współgrającą muzyką. Uzupełnieniem jest światłoterapia
i aromaterapia.

Informacje o Środowiskowym Domu Samopomocy w Smolniku można znaleźć na stronie sds.powiatluban.pl oraz na Facebooku.

Jednocześnie przypominamy, że udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu 75 721 01 29.

Niezbędnik