Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Żołnierze pomagają w lubańskim szpitalu

27-10-2020

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają personel szpitala w Lubaniu. Placówka przeszła na tryb nadzwyczajny. Terytorialsi pomagają w działaniach organizacyjnych i pomocniczych w szpitalu, a o pomoc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej poprosił starosta lubański Walery Czarnecki.

Mimo, że przedstawiciele wojska nie są fachowym personelem medycznym, mogą i potrafią odciążyć pracowników szpitala w niektórych zadaniach. Terytorialsi mają podstawowe przeszkolenie. - W trudnym czasie każda pomoc dla medyków jest bezcenna i za udzieloną pomoc bardzo dziękuję płk Arturowi Barańskiemu, dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz za wsparcie Wojewodzie Dolnośląskiemu Jarosławowi Obremskiemu – mówi Walery Czarnecki.

Sytuacja w lubańskiej placówce nie jest łatwa. Decyzją Wojewody Dolnośląskiego Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu zostało zobowiązane do przygotowania łóżek dla osób chorych na koronawirusa, a szpital przechodzi w tryb nadzwyczajny.

Jak podkreśla starosta Walery Czarnecki, zobowiązani zostaliśmy do przygotowania dwudziestu trzech miejsc dla pacjentów „covidowych” w tym czterech stanowisk intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej i to w tej chwili się dzieje.

- Cała interna jest teraz wydzielona dla pacjentów covidowych. Sytuacja jest bardzo trudna. Obecnie brakuje nam siedemdziesięciu osób z personelu medycznego, które obecnie poddane zostały obowiązkowej kwarantannie, bądź znajdują się na zwolnieniach lekarskich – dodaje prezes Łużyckiego Centrum Medycznego Krzysztof Konopka.

Niezbędnik