Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Edukacja

POLSKO-UKRAIŃSKA PRZYGODA Z FOTOGRAFIĄ

13-11-2019

W ramach projektu #WOLONTARIAT-CHALLENGE” młodzież z Lubania, Gryfowa Śląskiego i Ukrainy zajęła się wspólnie tematem promocji wolontariatu. W przedsięwzięciu wzięli udział uczestnicy Klubu Liderów Młodzieżowych w Lubaniu oraz uczennice 3. klasy ZSOiZ im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim. Efekty spotkania, zorganizowanego w październiku w Hotelu Czocha przy ulicy Baworowo w Leśnej, są już dostępne w internecie.

Polsko-ukraiński projekt #WOLONTARIAT-CHALLENGE” to kolejne międzynarodowe przedsięwzięcie z udziałem lokalnej młodzieży, prowadzone przez lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”.  Od 2016 roku organizacja ta bardzo aktywnie działa w obszarze międzynarodowych, pozaszkolnych spotkań młodzieży. W ciągu 3 lat pozyskała ponad 300 tys. zł dotacji z różnorodnych zewnętrznych programów na 8 inicjatyw, umożliwiając młodzieży z z Lubania i regionu spotkanie się z rówieśnikami Łotwy i Litwy. Rok 2019 był wyjątkowy. Nawiązana została współpraca z nową organizacją partnerską - Centrum Inicjatyw Edukacyjnych z Lwowa. Po dwóch, bardzo udanych, projektach polsko-łotewskich dla młodzieży, „Pogranicze” kończy rok 2019 jeszcze jednym bardzo kreatywnym przedsięwzięciem, tym razem projektem fotograficznym dla młodzieży w wieku 18-21 lat.

Pomysł na organizację polsko-ukraińskiego spotkania powstał z inicjatywy lubańskiej młodzieży, działającej na co dzień w Klubie Liderów Młodzieżowych. Do udziału zaproszono uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim. Uczestnicy z Ukrainy pokonali setki kilometrów, przyjeżdżając  do Polski m.in. z Lwowa, Stryja i Kijowa.

Na projektach nigdy nie wieje nudą. Integracja, wspólna zabawa i praca nad fotostory – intensywny tydzień w holetu nad zaporą leśniańską upłynął młodzieży bardzo szybko. Grupa wymieniła się doświadczeniami związanymi z wolontariatem. Ruszyła też do Świeradowa-Zdroju, aby samodzielnie przeprowadzić sondę uliczną na temat aktywności wolontariackiej. Uczestnicy, na praktycznych warsztatach fotograficznych z Mariuszem Draganem, ćwiczyli swoje umiejętności robienia udanych zdjęć, aby następnie w małych grupach pracować nad historiami fotograficznymi w formie fotostory. Tematem przewodnim ich opowieści był wolontariat. 18 października międzynarodowa ekipa projektu „#WOLONTARIAT-Challenge” zaprezentowała z dumą efekty swojej pracy gryfowskiej młodzieży w gościnnych progach ZSOiZ.  Międzynarodowe projekty to spotkanie z nowymi ludźmi, okazja do nawiązania przyjaźni i poznania innej kultury czy języka. Tak też było i tym razem. Wieczory narodowe, wspólne tańce i śpiewy, gry i zabawy integracyjne na długo pozostaną w pamięci i sercach uczestników.

Warto zostać wolontariuszem! Dobro wraca! Warto pomagać! Pomagając innym, można też pomóc sobie! – przekonują uczestnicy projektu. Efekty ich pracy można obejrzeć bezpłatnie w internecie na kanale youtube Stowarzyszenia „Pogranicze”:

  • fotostory „NOWE UZALEŻNIENIE”:

  • fotostory „DAJĄC SERCE”:

  • fotostory „PODAJ DALEJ”: 

Czym są i jak przebiegają międzynarodowe spotkania młodzieży można zaś przekonać się oglądając relację filmową przygotowaną przez uczestników projektu „#WOLONTARIAT-Challenge”:

Zdjęcia: Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze”, uczestnicy projektu, Mariusz Dragan

ORGANIZATOR PROJEKTU:

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” (Lubań, PL)

PARTNER PROJEKTU:

Центр освітніх ініціатив (Centrum Inicjatyw Edukacyjnych) (Lwów,UA)

FINANSOWANIE:

Projekt „#WOLONTARIAT-Challenge” został sfinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum

Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”

Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań

Osoba do kontaktów: Magdalena Guła

Tel. 75 721 50 77

E-mail: gula@pogranicze-csb.home.pl

https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE

https://www.youtube.com/channel/UCPYtsylPVTDvFS1Fj6AISOg

https://www.instagram.com/klub_liderow_mlodziezowych

Niezbędnik